Dış Gebelik İdrar Testinden Teşhis Edilir Mi? Hangi Testler Uygulanmalıdır?

Dış gebelik birçok kadının başına gelebilecek oldukça riskli bir durumdur. Çoğu zaman normal gebelik ile karıtırılır ve teşhisi gecekir. Bu durumda kişinin hayatı tehlikeye girebilir. Peki dış gebelik idrar tahlili ile teşhis edilebilir mi?

Dış Gebeliğin Teşhisi

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik döllenme döllenmiş yumurtanın rahim dışında izlediği yolun tıkanması ve yanlış yerde büyümeye başlaması durumudur. 

Her kadının başına gelebilecek bu durumun teşhisi oldukça zor olabilmektedir. ektopik döllenmede çoğu zaman normal gebelik belirtileri gözlenir. Normal gebelik belirtileri gözlenen dış gebelikte yapılan gebelik testleri pozitif çıkar ve durumun fark edilmesi zaman alır. Dış gebelik fark edildiğinde derhal müdahale edilmelidir. Aksi takdirde kişiye hayati tehlike doğurur. 

Ektopik döllenmede, kullanılan standart hamilelik testleri pozitif sonuç verebilir. Bu da kişinin yanılmasına ve teşhisin gecikmesine neden olur. Geciken teşhis sonucu hasar büyür ve bazen önüne geçilemeyebilir.

Ektopik döllenme kişide birden çok kez gözlenebilir. Bir kez dış gebeliğe maruz kalmış kişilerin hamilelik durumunda derhal jinekolojik muayeneye başvurmaları önerilir. İdrarda yapılan testler her zaman doğru sonuç vermeyebilir. İdrar testinde doğru sonuç alabilmek için gebeliğin 3 haftadan fazla olması gerekmektedir. Dış gebeliğin teşhisinde en sağlıklı yöntem ultrason muayenesidir. Ultrason muayenesinde rahimde olmadığı fark edilen cenin kesesi ile teşhis yapılır. Bu kese fallop tüpünde veya yolunda gözlenebilir. Teşhisin ardından derhal tedaviye geçilmelidir. Eğer belirli bir büyüklüğe erişmeden teşhis edilebilirse kürtaj ile alınabilir. Ancak her vakada bu kadar şanslı olunamayabilir ve tüplerin alınması ile de sonuçlanabilir.

Dış Gebelik İdrar Testinden Teşhis Edilir Mi?

Dış gebelikte idrar testi çoğu zaman yanıltır. Bu nedenle teşhis için kesin çözüm olan ultrasonografi uygulanmalıdır. Yanlış teşhis sonucu hamilelik zannedilen durum vakanın ilerlemesiyle hayati tehlike arz edebilir önüne geçilemeyecek boyutlara ulaşabilir. Ektopik gebelik genelde idrar testinde pozitif çıkar ve hasta hamile olduğunu düşünür. Ancak her ne kadar hamilelik belirtileri gösterse de bazı belirtiler hamilelikten farklıdır. İdrar testi pozitif çıkar ve sonrasında hasta ultrasona girmezse organizma fallop içerisinde büyümeye devam eder sonrasında tüpü genişletir, çatlatır ve hatta yırtabilir. Bu durumda iç kanama başlar ve cerrahi müdahale gerekir. Cerrahi müdahale sonucu büyük olasılıkla fallop tüpü alınmak durumunda kalır. Belirtileri arasında en yaygın olanı sık idrara çıkmadır.

Sık idrara çıkma normal hamilelik ile karıştırılmasına sebebiyet verebilir. Bunun yanında kasıkta şiddetli ağrılar gözlenir. Bu durumlar gözlenmeye başladığında derhal hekime başvurmak gerekir. 

Sık idrara çıkma ile başlayan belirtiler yüksek ateş, koyu kahve rengi akıntılar, mide bulantıları, baş dönmeleri şeklinde devam eder. Hastalığın doğru teşhisinin en kolay yolu ultrason muayenesidir. Bu belirtiler normal hamilelikte de sık görülebileceğinden yanılma payı yüksektir. İdrar testinde pozitif çıkan bir ektopik gebelik zamanında teşhis edilmezse kötü durumlara sebebiyet verir. Sık idrara çıkma, şiddetli mide bulantıları, yüksek ateş ve şiddetli kasık ağrıları da göz ardı edilmemesi gereken belirtilerdir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle