Dış Gebelikte Beta HCG Değerleri Nasıl Olmalı?

Dış gebelik çoğu zaman gerçek hamilelik ile karıştırılmakta ve teşhisinde geç kalınmaktadır. Peki dış gebeliğin teşhisi için hangi tahliller yapılmalıdır? Kan tahlili yeterli midir? Beta HCG değerleri kaçı gösterdiğinde dış gebelikten şüphelenilmelidir?

Dış Gebelikte Teşhis

Kanda yapılan gebelik testinde Beta HCG değerlerine bakılır. Sperm ve yumurtanın döllenmesiyle meydana gelen oluşuma embriyo denir. Bu oluşum varlığından itibaren HCG adı verilen bir hormon salgılar. Hamile olmayan bir kadında bu değer 0-5 mlU/ml civarında olurken sağlıklı hamile bir kadında 1500 mlU/ml nin üzerine çıkabilir. Gebelik sürecinde bu seviye gittikçe artar. Bu hormonun seviyesi belirlenerek gebeliğin gidişatı gözlenebilir. Dış gebelik (ektopik hamilelik) vakalarında erken tanı tedaviyi kolaylaştırır ve hastanın hayatını kurtarır. Hastaya uygulanan Beta HCG testleri önceleri normal düzeyde seyreder ve bu tanıyı zorlaştırır.

Bu testlerin belli bir süre düzenli yapılması ve hastalığın seyrinin takip edilmesi gerekir. Dış gebeliğin teşhisinde en önemli iki yöntem kandaki Beta HCG testi ve vajinal ultrason muayenesidir. Bu iki yöntemle kolayca teşhis yapılabilir ve tedavi aşamasına geçilebilir. Böylece erken tanı imkanı da doğmaktadır ve oluşumun hayati tehlike yaratması önlenebilmektedir. Önceden tanısı zor olduğu için anne adayı adına ölümcül bir hastalık olan ektopik hamilelik böylece ölümcül bir hastalık olmaktan çıkmıştır. Ancak her iki yöntem ile de tanı başarılamadığı durumlarda laparoskopi uygulanmaktadır. Bu yöntem hem tanı hem de tedavi için kullanılmaktadır.

 

Bazen kanda yapılan Beta HCG testinde değerler 1500 mIU/ml nin üzerinde olduğu halde vajinal ultrasonografi uygulandığında gebelik kesesi rahim içinde görülmez. Bu durumda dış gebelik şüphesi oluşur. Ayrıca karın içinde veya kasık bölesinde kitle tespit edilmesi de tanıyı destekler bulgulardır. 

Dış gebelik tanısı düzenli HCG testleriyle mümkündür. Normal bir gebelikte 2 günde bir yapılan HCG testleri sonucu değerler iki kat artar. Ancak ektopik gebelik vakalarında bu ilerleme yavaş olur ve tanıyı destekler. 

Ektopik Gebelikte HCG Değerleri Ne Olmalıdır?

Normal gebelikte 1500 mIU/ml nin üzerinde olan HCG değerleri gebeliğin pozitif olduğunun kanıtıdır. Ancak ektopik gebelikte bu değerlerin yükselişi yavaş devam eder. Kan değerleri yeterince artmadığında ve ultrasonografide gebelik kesesi görülmediğinde bu gebeliğin sağlıklı düzeyde gitmediğini gösterir. Bu bulgulara rağmen tanıda emin olunamıyorsa kürtaj ile rahim içinden bir parça alınır ve patolojiye gönderilir. Bu yolla da gebeliğin normal mi ektopik mi olduğu saptanabilir. Bu hormonun seviyesi kan ve idrar testiyle belirlenmektedir.

Hormonun seviyesi 8. ve 12. haftada en yüksek değerlerde seyrederken daha sonra giderek düşer. Dış gebelikte ise bu seviyeler beklenenden daha az düzeyde seyreder. Başlangıçta kişinin hamilelik testinin pozitif seyredebilmesi için bu değerlerin en az 1500 mlU/ml nin üzerinde olması gerekir. Ektopik gebelik tanısı için bu değerler gün aşırı test edilir ve 2 kat artış beklenir. Beklenen artışın olmadığı durumlarda vajinal ultrason ile rahim içi fallop tüpleri kontrol edilir.

Rahim içinde veya çevresinde kanalları tıkayabilecek boyutta bir kitlenin tespit edilmesi durumunda da ektopik gebelik riski artmış demektir.

Tanı için kan testleri düzenli yapılır ve artış tablosu çıkarılır. Ektopik gebeliğin teşhisi halinde de boyutuna göre tedavi aşamasına geçilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle