Dış Gebelik Belirtileri Nasıl Ortaya Çıkar ve Ne Zaman Uzmana Başvurulmalıdır?

Dış gebeliklerde meydana gelen belirtilerini normal hamilelik belirtilerinden ayırmak mümkün değildir. İlerleyen haftalar içinde bazı değişimler ile kendini belli eder.

Dış Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Dış gebelik sorunu her anne adayında belirtilere yol açmayabilir. Hatta meydana gelen belirtilerini normal hamilelik belirtilerinden ayırmak mümkün değildir. Dış gebelik belirtileri ilk haftalarda normal hamilelik belirtileri ile aynı etkileri verir. Regl döneminde gecikme ortaya çıkması, erken dönemde göğüs hassasiyeti, baş dönmesi ve mide bulantısı ilk birkaç haftada meydana gelir. Dış gebelik hamileliğin ilerlemesi ile normal gebe kadınlarda olan belirtilerden farklı bazı detaylar ile gözlemlenebilir. Dış gebelik belirtileri kaçıncı haftada başlar, genelde 4 ila 14 haftada ortaya çıkar ve aşağıda bulunan belirtileri ile sinyal verir.

 • Vajinal kanamalar; dış gebeliğin ilk belirtileri arasında vajinal kanama ortaya çıkar. Regl kanamasından farklı olarak gözlemlenir. Sık sık duran bu kanamalar zaman zaman tekrardan başlar. Açık ya da koyu rengi ile dikkat çeken sorunu bazı kadınlar regl kanaması ile karıştırabilir.
 • Tek tarafta karın ağrısı; erken dönemde ortaya çıkar. Ağrılar devamlı sürer ve zaman geçtikçe şiddetlenir.
 • Omuz ağrısı; dış gebelik yani ektopik hamilelik belirtileri arasında ilk dönemlerde meydana gelen omuz ağrıları kolun bittiği ve omuzların başlamış olduğu bölgede ortaya çıkar. Sorun genelde dinlenmek için uzanıldığı zaman yaşanır.
 • Kusma ve ishal; ektopik hamilelik yaşayan kişilerde erken yani ilk dönemlerdeki belirtileri arasında ishal ve kusma sık şekilde ortaya çıkar.
 • Sindirim sistemi sorunları; erken dönem içinde idrar ve dışkılama esnasından karın bölgesinin alt kısmında ağrılar başlar. Bu sorun her tuvalete çıkıldığı zaman meydana gelmeyebilir.
 • Diğer sorunlar; ektopik hamileliğin erken dönemlerindeki belirtileri içinde zaman zaman gözlerin kararması, huzursuzluk ve baş dönmesi de oluşur.

Dış Gebelik Nasıl Oluşur?

Normal hamileliğin başlangıcında döllenen yumurta fallop tüpünün içinden geçerek rahime kadar gelerek gelişimin sürdürür. Ektopik gebeliklerde ise döllenen yumurta rahimin tamamen dış kısmında yerleşme yapar. Yumurtalar rahimin dış kısmında yerleşme yaptığı için ömürleri oldukça kısadır ve burada yaşaması için gerekli olan düzgün alan bulunmaz.

Bu bölgeye yerleşen yumurtalar çevre dokulara zarar vererek büyümeye başlar. Büyüyen fetüs erken dönemde belirtileri ile fark edilmezse iç kanama başlar ve anne adayını öldürebilir. Bunun önüne geçmek için gebe kalındığından erken dönemde kadın doğum uzmanına kontrole gidilmelidir. Ektopik gebeliklerin oluşmasını arttıran etkenler arasında;

 • Daha önceki dönemlerde bu sorunun yaşanması
 • Pelvik hastalıklarının geçirilmesi, özellikle iltihaplı pelvik sorunları yaşamak
 • Sigara kullanımı yapmak. Sigara kullanmak özellikle fallop yumurtaları konusunda olumsuz etkilere sahiptir.
 • Endometriozis hastalığına sahip olmak
 • Kısırlık tedavisi görmek ve daha önceki yıllarda kısırlık ile alakalı ilaçların kullanılması
 • Fallop tüplerin doğuştan sorunlu olması
 • 35 yaşını geçmek
 • Fallop tüplerinde ya da rahimin iç kısmında daha önceden enfeksiyonlu hastalıkların yaşanması
 • Progesteron içeriğine sahip olan doğum kontrol ilaçlarının kullanılması
 • Rahim içine yerleştirilen spiralin başarısız bir şekilde koyulması

Dış Gebelik Tedavisi

Dış gebelik tedavilerinde önemli olan anne adayının hayati tehlikesini ortadan kaldırmak, bu sorunu yok etmek ve anne adayının doğurganlığına zarar vermeden işlem yapmaktır.

 Anne adayının genel durumu, yaşı, acil bir operasyon gerekip gerekmediği, ektopik gebeliğin büyüklüğü, ilerleyen dönemlerdeki bebek istekleri, patlama durumuna gelip gelmemesi ve diğer sağlık detayları da göz önüne alınarak tedavi planlaması yapılır.

Tedavi seçenekleri arasında;

 • Bekleme tedavisi; B-HCG testi ve ultrason takibi ile sorunun kendiliğinden gerileme gösterip göstermediği takip altına alınır.
 • Tıbbi tedavi;  belli başlı ilaçlar anne adayına düzenli şekilde kullanması adına verilir. Bu şekilde ektopik hamileliğin önüne geçilmeye çalışılır.
 • Cerrahi tedavi; açık ameliyat ve laparaskopik ameliyat ile temizleme işlemleri yapılır. Bu işlemlerde tüpün açılması yapılarak dış gebelik içinden çıkartılır. Hatta anne ve baba adayı tekrardan bebek istemiyorsa tüp bile alınabilir.

Dış gebelikten kaynaklı olarak iç kanama geçiren ve şoka giren kişilerde çok acil şekilde kadın doğum uzmanı tarafından açık ameliyat tercih edilir. Genelde erken dönemde ultrason ile tespit edildiği için laparaskopi uygulaması yapılır. Bu sayede karın bölgesinden kesi işlemleri yapılmadan bıçaksız şekilde ameliyat gerçekleşir. Laparaskopi ile ertesi gün hastaneden taburcu olunarak eve gidilir.

Dış Gebelikten Sonra Oluşan Gebelikler

Ektopik gebeliklerden kaynaklı olarak kadınların bir tüpünün alınması ya da yırtılmanın olması kesinlikle yumurtlamanın önüne geçmez. Kadınların diğer kadınlarda olduğu gibi gebe kalma şanslarında azalmalar meydana gelir. Bir kere bu sorunu yaşayan kişilerde tekrarlanma olasılığı en fazla % 10 civarındadır.  Örneğin;

Dış gebelik yaşayan bir kişinin fallop tüpünün bir tanesi zarar görmüşse diğer tüpünde zarar görmesi olasıdır. Bundan kaynaklı olarak da gebe kalma olasılığı düşer ve tekrardan aynı sıkıntının yaşanma riski de çoğalır. Bundan dolayı böyle bir sıkıntı atlatan kişinin tekrardan gebe kalması ile beraber vakit kaybetmeden kadın doğum uzmanına gitmesi gerekir. Gebelikler ile alakalı testlerde pozitif bir durum gözlenir, regl kanamaları normalin daha farklı şekilde meydana gelirse, karın ya da omuz ağrıları başladıysa uzman hekime muayeneye gidilmesi gerekir.

Ayrıca uzman hekimlerin daha önceden yaşanan ektopik gebelikler ile alakalı da bilgilendirilmesi gerekir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle