Dış Gebelik Neden Meydana Gelir, Ortadan Kaldırılması İçin Neler Yapılır?

Dış gebelik sorunu kendini birçok belirti ile ortaya çıkartır. Bu sorunların yaşanması ile mutlaka uzmana başvurulması gerekir. Uzman gerekli tedaviye başlamalıdır.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Dış gebelik belirtileri genelde gebeliğin 5 ile 14 haftaları arasında gözlemlenmeye başlar.  Dış gebelik nasıl anlaşılır belirtileri nelerdir;

Vajinal kanama; dış gebelik belirtisi arasında meydana gelen bu sorun normal adet kanamalarından daha farklı meydana gelir. Kanama sık sık meydana gelir, durur ve tekrardan başlar. Kanama koyu ya da açık renkli meydana gelir. Gebelik durumunu fark etmeyen kişiler bu durumu adet kanaması zannedebilir.

Karında tek taraflı ağrı; karında meydana gelen ağrı tek tarafta oluşur. Ağrılar şiddetli ve devamlı şekilde meydana gelmektedir.

Sindirim sistemi sorunları; tuvalete ve idrara çıkıldığında karının tam olarak alt kısmında gaz ağrısı ve normal ağrılar meydana gelir.

Omuz bölgesinde ağrı; dış gebelik belirtileri arasında omuz ağrıları yer alır. Bu sorunun neden meydana geldiği bilinmese de kolun tam olarak bittiği bölgede ve omuzun başladığı bölgede ağrılar yaşanabilir. Bu ağrılar dış gebelik sorunu yaşayan kişilerde uzandığı zaman meydana çıkar.

Kusma ve ishal; ishal, mide bulantısı ile kusma oldukça sık şekilde meydana gelir. Gaz sanıcı ve şişlik de bu durumda sık gözlemlenir.

 Diğer sorunlar; gözlerde kararma, baş dönmesi, ateş, akıntı, şişlik, aşerme, gaz sorunu ve mide sıkıntıları da meydana gelir.

Dış gebelik sorunu neden olur ve nasıl meydana gelir;

Normal gebeliklerin başlangıç döneminde döllenmiş olan yumurta fallop tüpünden rahime geçer ve burada gelişim sağlar. Dış gebelik sorununda ise döllenen yumurta rahimin tam anlamı ile dış kısmına yerleşmektedir. Yumurtanın rahim dışından kalmasından kaynaklı olarak ömrü de oldukça kısadır ve yumurtanın gelişimi açısından gerekli olan ortam bulunmaz. Ayrıca fetüs çevre dokulara kısa zaman içinde zarar vermeye başlayacak düzeyde büyüyebilir. Fetüs büyüdükçe annenin yaşamını tehlikeye sokar. Dış gebelik ile alakalı belirtiler meydana geldiğinde mutlaka uzaman hekime gidilmesi ve gerekli kontrollerin yaptırılması gerekmektedir.

Dış Gebelik Riskini Arttıracak Olan Faktörler

  • Daha önceden önemli düzeyde aynı gebeliğin yaşanması
  • Daha önceden iltihaplı olan pelvik hastalıklarının yaşanmış olması
  • Sigara kullanımı yapmak, uzmanlar sigara kullanan kişilerin fallop tüplerinin fonksiyonlarının olumsuz şekilde etkilendiğini her daim hatırlatmaktadır. Sigara kullanımı ne kadar çok yapılırsa bu tarz gebeliklerin yaşanması da bir o kadar artar.
  • 35 yaşını geçmek
  • Rahim içine takılan ve başarısız olan doğum kontrol yöntemi spiral
  • Nadir şekilde gözlemlense de doğum kontrolü için kullanılan ve progesteron içeren ilaçlar
  • Fallop tüplerinin doğudan itibaren hasarlı olması
  • Kısırlık tedavisi için geçmiş dönemde kullanılan ilaçlar
  • Fallop tüpleri ile alakalı hastalık geçirmek

Dış gebeliklerin sebep olacağı fiziksel sorunlardan korunak için erken tanı koyulması çok önelidir. Bu sorun ne kadar geç dönemde fark edilirse tüplerinde zarar göre riski bir o kadar artar. Ayrıca bu durum ilerleyen dönemler hamileliklerde sorun yaşanmasına sebep olur. Fetüsün tüpün içinde büyümesi sonucunda tüpün çatlaması ile iç kanama meydana gelebilir. İç kanamadan kaynaklı olarak kadınlarda ani şekilde tansiyon düşmesi ile şok durumu yaşanabilir. Bu tarz sorunlar genelde bu sorunun erken dönemde teşhis edilmesinden dolayı oldukça nadir bir şekilde gözlemlenir. Dış gebelik sorunu anne adayına sadece fiziksel açıdan sorun yaratmaz. Bu durumda olan anne adaylarında üzüntü ve mutsuzluk belirir. Üzüntüden kaynaklı olarak çevredekilere konsantre olama, iştahta kayıplar ve halsizlik de meydana gelir. Ayrıca en sık gözlemlenen sorun uykusuzluk yaşamaktır. Aşırı düzeyde strese gire, öfke nöbetleri ve suçluluk duygusu da en çok görülen sıkıntılar arasında bulunaktadır. Bu tarz sıkıntılar dış gebelik döneminde 4 ila 6 hafta içinde şiddetlenir. Bazı kişilerin ruh haline göre sorunlar 12 aya kadar sürebilmektedir.

Dış Gebelik Önlenebilir mi?

Dış gebeliğin yaşanması her daim önlenmesi mümkün olmayan bir durumdur. Belli başlı noktalara dikkat edildiği sürece bu sorunun riski en aza indirgenebilir. Özellikle sigara kullanımını bırakmak bu sorunun önüne geçer. Bu sıkıntının önlenmesi konusunda dikkat edilecek diğer bir noktada cinsel ilişkiler esnasında doğu kontrol önlemlerinin alınmasıdır. Özellikle yeni bir kişi ile yaşanacak olan cinsel birlikteliklerde kapılacak olan hastalıkların önüne geçmek adına doğu kontrol yöntemlerinin kullanılması gerekir. Cinsel birleşimler sonucunda meydana gelen bel soğukluğu sorunları pelvik bölgesinde enfeksiyonlara yol açar. Bundan kaynaklı olarak da dış gebelik riski meydana gelir. Özellikle daha önceden bu sorunu yaşayan kişilerin gebe kalmalarının ilk haftalarında dikkatli olmaları ve kontrollerini aksatmamaları gerekir.

Bu gebeliklerin sonlandırılması için kullanılan en uygun yöntem cerrahi şekilde müdahale edilmesidir. Cerrahi işlem esnasında farklı sistemler kullanılabilir. Son dönemlerde sık şekilde tercih edilen laparoskop operasyonları iyileşme dönemi açısından da daha sağlıklıdır. Ayrıca küçük bir bölgeden girilmesinden kaynaklı olarak meydana gelecek olan yara izi de oldukça azdır.

Bu sıkıntı için kullanılan diğer bir tedavi şeklide ilaç kullanımıdır. İlaçlar sadece embriyonun kalp atışları meydana gelmediğinde ve gebelik hormonu olarak bilinen Hcg seviyesinin 5000’in altında olduğu zamanlarda kullanılır. Gelişe gösteren durumlarda cerrahi işle seçeneği sağlık açısından daha güvenilir bir uygulamadır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle