Dış Gebelik Yaşayan Kişiler Ne Zaman İyileşir ve Neler Yapmalıdır?

Dış gebelik yaşayan kişilerin iyileşme süreci oldukça kısa sürer ama bu süre içinde mutlaka uzman doktorun tüm söylediklerine en ince detayına kadar uyulmalıdır.

Dış Gebelik Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Dış gebelik ameliyatı sonrasında hasta kişilerde tubal rüptür ismi verilen sorun meydana gelmediği sürece 1 ya da 2 gün içinde hastaneden taburcu edilir. Hasta dış gebelik ameliyatı sonrası iyileşme süresi içinde aksilik olmazsa 1 hafta içinde tamamlanır. Yani hasta normal yaşamına 1 hafta sonra geri döner.

Ameliyatın bitmesinden sonra hasta genel anestezinin etkisinden kurtulsa bile 8 saat boyunca beslenme yapmaması herhangi bir şey yiyip içmemesi gerekir. Bu süreci damar yolundan verilecek olan serum fizyolojik ile geçirir. Sürecin bitmesinden sonra bağırsak seslerinin kontrol işlemleri yapılır ve gaz çıkarıp çıkarmadığı konusunda sorgulama yapılır.  Gaz çıkarımı yapılmışsa ve bağırsak sesleri düzgünse hasta kişiye ilk olarak meyve suyu ile su verilir. İkinci gün hasta komposto ve yoğurda başlayabilir. Üçüncü gün ve sonrasında katı gıdaya yavaş yavaş başlamalıdır. Kişilerin hijyen açısından kişisel bakımları çok önemlidir. Dikiş bölgesine oldukça fazla özen gösterilme ve pansumanları düzenli şekilde yapılmalıdır.

Pansumanların düzensizliği karında, kasık bölgesinde ya da rahim bölgesinde enfeksiyonlara sebep olabilir. Uzman hekimin verdiği antibiyotikler önerilen dozda ve düzenli kullanıldığı sürece dış gebelik ameliyatı tedavisi sonrası iyileşme süreci içinde enfeksiyonun da önüne geçilir. Hastanın ilk dikişlerinin alınmasından sonra rahat şekilde banyo yapma lüksü oluşur. Dış gebelik sonrası ilk regl durumunun oluşması kişiden kişiye göre değişir. Hastada ameliyattan sonraki süreçte uykusuzluk, uyuyamama, uyku sorunları, algılamada sorun, hemen duygulanma ve huzursuzluk tarzında sorunlar meydana gelir. Bunların hepsi dış gebelik ameliyatı tedavisi sonrasında kendiliğinden geçer. İyileşme süresi içinde hasta düzenli olarak söylenenlere dikkat ettiği sürece normal yaşama daha kolay şekilde döner.

Özellikle iyileşme dönemi içinde dikiş bölgesinde şişlik, kaşınma, ateş, hassasiyet ve kızarıklıklar meydana gelir. Bu bölgenin 1 sene boyunca güneşten de korunması şarttır.

Dış Gebelik Nedir?

Dış gebelik yani ektopik hamilelik döllenmiş olan yumurtanın rahim dışında bir bölgeye yerleşmesi durumudur. Gebeliğin ilerlemesi ile bu sorun kanamaya ve kasın ile karında ağrıya sebep olur. Fark edilmeyen ektopik hamilelikler anne adaylarının iç kanama bile geçirmesine sebep olabilir. Bu sorunun tedavisi yapılmazsa anne adayının ölümüne ya da kalp yetmezliğine neden olmaktadır.  Dış gebelikler kendini bir şekilde belli eder. Bu belirtileri içinde;

 • Omuz ağrısı
 • Tek taraflı kasık ve karın ağrısı
 • Gebe için yapılan testlerdeki kan değer sonuçları
 • Dış gebelikten sonra adet kanamalarında anormal gözlemler
 • Dış gebelik sonrası adet oluşmaması
 • İdrar sorunları
 • Bağırsak sorunları
 • Bayılma ve huzursuzluk

Bir kişi ektopik hamilelikten şüpheleniyorsa hemen uzman hekimlere başvurmalıdır. Hastanede kan testleri ve ultrason ile gözlem yapılarak bu sorunun tanısı koyulur. Tanı koyma aşamasında kadın hasta kendini iyi hissediyorsa birkaç gün boyunca kan testine devam edilir ve tanı bir daha onaylanır.

Yalnız kadında var olan belirtiler kötüyse ya da kendini iyi hissetmiyorsa tüplerin incelenmesi adına laparoskopi işlemi yapılır. Tüplerde patlama ya da yırtılma olmadan erken dönemde tanı koyulursa tedavisi daha kolay ve hızlı şekilde yapılır. Tüplerde yırtılma meydana geldiyse tüpün bir tanesinin alınması gerekebilir. Bu durumda da sonraki dönemde gebe kalma şansı azalır. Bu sorun ameliyat ile ya da ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılır. Ektopik hamilelik yaşayan kadınların bebeklerinin yaşama şansı kesinlikle bulunmaz. Yapılacak olan tedavilerin içinde;

 • Tüpte yırtılma olmadan önce uzman hekim laparoskopi işlemi ile tüpü zedelemeden tüpü kese ve gebeliği alabilir.
 • Dölün ölmesine olanak sağlayan metotexate isimli ilaç düzenli şekilde kullanılır. Bu tedavi şekli ultrason altında ya da laparoskopik iğne yardımı ile fallop tüpüne ya da döle herhangi bir zarar vermeden kan dolaşımı desteği ile enjekte edilir.
 • Bu sorunun tedavisi döneminde tüm işlemler profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Testlerin en doğru laboratuvarlarda yaptırılması çok önemlidir.

Risk Altında Olan Kişiler Kimlerdir?

Ergenlik çağını atlatan ve doğum yapma çağına gelen, cinsel açıdan aktif bir yaşamı olan her kadında dış gebelik sorunun meydana gelmesi riski bulunur. Ayriyeten aşağıdaki sorunları yaşayan kişilerde de ektopik hamilelik meydana gelebilir.

 • Kadın hastalıkları; fallop tüplerinde enfeksiyon olduğunda, geçmiş dönemde kadın hastalıkları sorunları yaşandığında oluşma riski bulunur.
 • Ayrıca cinsel birliktelikler sonrasında meydana gelen hastalıklardan kaynaklı da ortaya çıkabilir.
 • Apandisit ameliyat, sezeryan ya da daha önce bu sorunu yaşayarak ameliyat olan kişilerde risk oldukça yüksektir. Bunun için dikkatli olunması gerekir.
 • Spiral takılması, spiral rahim içinde meydana gelecek olan gebeliklerin önüne geçer. Tüpte meydana gelecek olan gebeliklerin önlenmesi içinde oldukça etkilidir.
 • Progesteron ilacı kullanımı ve bunu sadece doğum kontrol hapı şeklinde kullananlarda risk yüksektir. Bu ilacın ve yanında doğum kontrol ilaçlarının kullanılması tüplerin hareketlerini değiştirir. Bu ilaçların kullanımları sonucunda dış gebelik sorunu yaşandığı yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır.
 • Gebe kalan her bayan çok fazla beklemeden ve daha önce bu sorunu yaşamış olan bayanlar beklemeden ultrason ile gebelikleri konusunda kontrol yaptırmalıdır.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle