Dış Gebelik Ameliyatı Bittikten Sonra Nelere Nasıl Dikkat Edilmelidir?

Dış gebelik ameliyatı olan kişilerde meydana gelebilecek olan sorunlar ile alakalı olarak uzman hekim hastasına detaylı bilgi verir. Bu bilgiler ışığında her türlü detaya dikkat edilmesi gerekir.

Dış Gebelik Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dış gebelik meydana gelen kişilerin yaşayabileceği en büyük sorunlardan bir tanesi tüplerin yırtılması ya da patlamasıdır. Bunların sonucunda ciddi düzeyde kanamalar, şok durumu ve iç kanama meydana gelir. Ayrıca dış gebelik ameliyatı olan hastalarda oluşabilecek olan en büyük sıkıntılardan bir tanesi de tubaların yırtılmasıdır. Bunun sonucunda da kanamalar meydana gelir ve şok durumu gelişir. Dış gebelik ameliyatı sonrası bu sorunun yaşanmaması adına ve şokun gelişmemesi için hastaların tansiyon ile nabızının 2 saatte bir alınması şarttır. Tansiyon ile nabızın olması gereken sınırların dışında çıkması sonucunda mutlaka doktora haber verilmesi gerekir. Bu sorunun meydana gelmesi ile hastada belli başlı belirtiler meydana gelir. Karın bölgesinin alt kısmında ani bir biçimde ve keskin şekilde ağrı meydana gelir. Bu sıkıntıdan kaynaklı olarak oluşan ağrılar karın zarında zedelenmeler meydana gelir. Kırmızı ya da kahverengi tarzında devamlı şekilde kanama devam eder. Mide bölgesinde gaz, basınç durumu, karının iç kısmında dolgunluk ve batın bölgesinde hassasiyet meydana gelir. Ayriyeten dış gebelik ameliyatı sonrası bu sorunu yaşayan kişilerde yüksek ateş de meydana gelir. Zaten bu sorunun yaşanabileceği ile alakalı olarak uzman doktor hastasını detaylı bir şekilde uyarır. Dış gebelik sonrası zaten hastalarda şiddetli düzeyde ağrılarda meydana gelebilir. Ağrılar konusunda dikkat edilmesi gerekenler ile alakalı olarak hasta bilgilendirilir ve hastalara belli başlı ilaçlar verilir. Ağrıların geçmesi ve iyileşme döneminin doğru şekilde atlatılması adına hasta kendine zaman tanımalıdır. Rahim bölgesinin kendine gelmesi için kişilerin doğum kontrolü yönünden önlem alması gerekir. Korunma yöntemi kullanmayanlar yani korunmayanlar da tekrardan dış gebelik durumu gelişebilir. Dış gebelik ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken ve yapılması gereken en önemli detay doğum kontrol hapı dışında korunma sağlanmasıdır. Bu korunma yöntemleri ile tekrardan hamile kalma riski oldukça yüksektir. Ayrıca dış gebelik yani ektopik hamilelik ameliyatı sonrası karın ve kasık ağrısı, vajinal kanamalar, adet gecikmeleri, kusma, mide bulantısı ve çarpıntı sık şekilde gözlemlenir.

Ektopik Hamilelik Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Detaylar

Ektopik hamilelik sonrasında bir sorun gelişmezse hasta birkaç gün içinde hastaneden taburcu edilir. Hasta kişi tedavisi hastanede tamamlandıktan 1 hafta sonra günlük hayatındaki işlerine geri dönebilir. Ameliyat süresi bittikten sonra yani ameliyatın tamamlanmasından sonraki 8 saat boyunca anesteziden kaynaklı olarak herhangi bir şey tüketilmez. Bu bekleme süresi zarfında kişiye damar yolu yardımı ile serum fizyolojik verilir. Kişilerin tam anlamı ile kendine gelmesi ile kişi mobilize edilir. Bunun ardından da bağırsakların seslerinin kontrolü yapılır ve gaz çıkarması ile alakalı sorgulamalar yapılması gerekir. Gazın çıkarılması ve bağırsaklardan ses gelmesi ile yani 8 saatlik bekleme süresi tamamlandıktan sonra meyve suyu ya da su verilir. İkinci gün tedavi kapsamında kişiye komposto ve yoğurt verilir. Yine tedavi kapsamında üçüncü gün katı gıdaya bisküvi ile geçilir. Kişilerin kendilerine kişisel anlama bakım yapması çok önemlidir. Bu bakım enfeksiyon kapılmaması için gerekir. Özellikle de ektopik hamilelik sorunu yaşayan kişi ilaç destekli rahim filmi çektirenler kapsamında yer alıyorsa, temizlik çok önemlidir. Genelde birçok kişi ilaç destekli rahim filmi çektirdikten sonra enfeksiyon kapar. Bu anlamda dikkatli olunması gerekir. Ne zaman banyo yapılmalı, nasıl yapılmalı ve banyo konusunda nelere dikkat edilmesi ile alakalı olarak uzman hekimler hastalarına detaylı şekilde bilgi verir. Yapılan uygulama sonrasında yaklaşık olarak 1 ay boyunca cinsel birliktelik yaşanması yasaktır. Genelde erken dönemde cinsel ilişki yaşayan kişilerde enfeksiyon sorunu meydana gelir. Özellikle ameliyat öncesinde rahim filmi çektirenler de bu sorunda sık şekilde yaşanır. Bu konuda dikkat edilmesi çok önemlidir. Taburcu olduktan 3 ila 4 gün sonra hasta kontrol için hastaneye çağrılır. Bu kontrole mutlaka gidilmelidir. Hastalarda meydana gelen uyku sorunları, ani şekilde uyanma, hemen duygulanma ve algıda zorluk çekme sıkıntıları da bu kontrolde uzman hekime anlatılmalıdır.

İyileşme Sonrası

Ektopik hamilelik operasyonu olan kişiler ilaçlarını düzenli şekilde kullanırsa ve dikkat edilmesi gereken detaylı düzenli şekilde dikkat ederse kısa sürede iyileşme dönemini atlatabilir.

Zaten iyileşme dönemini atlatan kişilerin şikâyetleri kısa süre içinde ortadan kalkar. Hasta kişilerin dikiş bölgelerindeki kızarıklık, hassasiyet, akıntı, şişlikler ve diğer sorunlar da ortadan kalkmaya başlar. Kime Bu sorunlar normal yaşama geçtikten sonra devam ederse mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır. Bu sorunlar enfeksiyona işaret eder. Ayrıca ameliyat bölgesinin hemen hemen 1 sene boyunca düzenli bakıma ihtiyacı vardır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle