Dış Gebelik Ameliyatı Sonrası İlişki Süresi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dış gebelik sonrası hastaların normal gebeliğe göre biraz fazla olarak gözetim altında tutulması ve özel hayata geri dönüşü biraz uzun sürer. Bunun amacı ise hastanın normal hayatta ki olaylarda tekrardan ağrı,sancı ve kanamalarının meydana gelmemesini sağlamaktır.

Dış Gebelik ve Cinsel hayat

Dış gebelik ameliyatı oldukça zor bir ameliyattır ve normal gebeliğe göre hastaya ciddi olumsuzluklar sunarak hasta hayatını ölüme kadar sürüklemektedir. Bu durumun normal olarak atlatan çoğu birey normal hayata döndükten sonra bazı durumların süreçlerini beklemektedirler. Örnek vermem gerekirse; iş hayatına ve cinsel hayata geri dönüş için biraz beklenmelidir. Hasta cinsel isteklerini her ne kadar istem dışı hormonsal olarak salgılandığını bilse de bu duruma karşı koyamamaktadır. Kadınlar da cinsel istek arzusu bu ameliyatlardan sonra meydana sık sık gelmekle birlikte bu konuda çok titiz ve doğru hareket edilmelidir. Hastaların cinsel hayata dönme süreçleri ameliyattan sonra 6 ile 8 hafta arasında değişim göstermekle birlikte bu durum tamamen hastanın iyileşme sürecine ve erken toplanmasıyla alakalı bir durumdur.

Cinsel ilişkiye giriyorsanız eğer burada ki en büyük sorumluluk partnerinize yani eşinize düşmektedir. Sizi bu konuda çok zorlamamalı aksi takdirde vajinal iç bölgede kanamalar meydana gelerek buda sizin sağlığınızı hayati riske taşımaktadır

Hayati risklerin bu süreçte çokça meydana geldiğini sizlere bildirerek bu konuda çok temkinli davranmanızı ve olabildiğince titizlik ve hassasiyetle süreci sürdürmenizi sizlere tavsiye etmekteyim. Her ne kadar toplumda çekimserlik gösterilse de böyle konular ama ne yazık ki bu konudan çekinmemiz yerine bu konuya hakim olmamız belkide sizin veya eşinizin ciddi sağlık problemlerinizi önlemekte size büyük avantaj sağlamaktadır.

Cinsel Hayata Ne zaman Dönülür ve Nasıl İlerlenmelidir

Dış gebelik ameliyatının oldukça zor olduğunu hepimiz bilmekteyiz ve bu ameliyattan sonra normal hayata genel bir dönüş oldukça zor olacağı için bu durum en çokta kadınları cinsel yönde kötü etkileyecektir. Çünkü zor bir ameliyat geçirdiğiniz için sizin içsel iyileşme sürecinizin uzun süreceği bir döneme girmiş bulunmaktasınız. Eğer siz dış gebelik ameliyatınız da zar yırtılması veya hormonsal bazı salgılama meydana gelmiş ise bu sizin iyileşme sürecinizi uzatmaktadır. Bu durumda da cinsel ilişki ihtiyacı da artık istem dışı geliştiği için sizi bu konuda rahatsız etmektedir.

Cinsel organda şişme ve gerilme meydana gelerek normalde olması gereken çiftleşme döneminiz maximum 4-5 hafta arası normal hastalarda seyir ederken bazı hastalarda ise bu durum ameliyatın kaç saat sürdüğüne ve o sürenin de ne kadarın da iç hormonlara ve organlara hasar verildiğiyle alakalı olarak yine süreci uzamaktadır. Cinsel ilişki esnasın da dikkat edilmesi gerekenleri şimdi maddeler halinde sizler için sıralayacağım. Lütfen bu konuda çok hassas davranınız ve bu konuya oldukça önem gösteriniz. İnsan sağlığı için çok önemli bir konu ve durumdur.

 • Vajinal bölgeye fazla baskı yapılmaması
 • Hastanın pozisyonuna çok dikkat edilmemesi
 • Hasta çok zorlanmamalı aksi takdirde kanamaların başlaması
 • Cinsel ilişki hazzı ile kadınlara farklı muameleler yapılmamalı ve karın bölgesine yaklışmamalı
 • İç vajina kısmında bazı yerlere ve kısımlara zarar gelecek şekilde ilişkiye girilmemesi
 • İstenmediği halde eşinizin farklı şeylere zorlanmaması
 • Karın bölgesinde ki ameliyat izine bağlı olarak iç karın bölgesine müdahale gelmemesi
 • cinsel ilişki esnasında vajinal bölgenin havada tutulması
 • Aksi takdirde hemen kanamaların meydana geleceğini bildirmek isterim
 • Her iki tarafta korunarak cinsel ilişkiye girmeli
 • Aksi takdirde dış gebeliğin süresinin uzun olduğunu belirterek hastada büyük olumsuzluklar meydana gelecektir.

Cinsel İlişki Ne Kadar Sürelerle Tekrarlanabilir?

Dış gebelik adında da bilindiği gibi insanı ölüme kadar götürmesinin yanı sıra ameliyat süreci sonrasında hastaya yapılacak hareket ve muamele onu kötü etkileyecek ve hayatını riske atacaktır. Cinsel ilişkiniz ameliyat bitiminden sonra meydana gelen durumların aksine her şeyin yolunda gitmesi halinde eşinizin ve sizin isteğinize bağlı olarak 5 veya 6 güne bir yapılması ideal ve normal olarak seyir göstermektedir. Tabii ki bu durum karşısında iki tarafta hem temkinli davranmalıdır hemde tedbiri elden bırakmamalıdır. İlişki sürecinin sıklığı ve olası karşılaşılabilecek durumları ele alırsak eğer şu şekilde sonuçlar elde etmekteyiz.

 • Cinsel ilişkiye söylenilen süreden erken girilmesi kadın sağlığına riske atmaktadır
 • İlişki esnasında spermlerin kadın yumurtalıklarına temas etmemesi
 • Ettiği takdirde kadının tekrardan doğum yapamama riski oluşması
 • İlişki süresinin hasta ameliyat durumuna göre uzun tutulmaması
 • Uzun ilişkiler olduğu takdirde hastada kanamalar meydana gelmesi
 • Sık sık ağrı ve vajinal bölgenin kasılmalara sebebiyet vermesi
 • İlişki hızının sınırlı olması ve sert olunmaması
 • Olunduğu takdirde anne karnında ve iç vajinal bölgede yırtık ve kanamalar oluşması

Yukarıda belirtilmiş olan maddelere uyulmadığı takdirde kadınsal olarak ciddi sağlık problemleri meydana gelmektedir. Bu problemlerin artmaması ve sağlıklı bir şekilde cinsel ilişkinin sürmesi için bu konuya çok dikkat edilmesi gerekmektedir. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle