Dış Gebelik Sorunu Yaşayan Kişiler İçin Hangi Tedavi Uygulanmaktadır?

Dış gebelik yaşayan kişilerde öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulaması tercih edilir. Bundan sonuç alınmamasından kaynaklı olarak gerekli olan ameliyat işlemleri tercih edilir.

Dış Gebelik Nedir Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Dış gebelik durumu cinsel ilişki sonrasında yumurtaların rahmin dışında herhangi bir bölgeye yerleşmesidir. Bu durum sonucunda genelde yumurtalar karın içine ya da servik bölgeye yerleşir. Bu sorunun çoğunluğu tubalarda meydana gelirken, belli bir kısmı da ampulla adı verilen bölgeye yerleşme yapar. Dış gebelik sorunu yaşayan kadınlarda belli başlı belirtiler meydana gelir. Özellikle meydana gelen kanama kadınlar tarafından adet kanaması zannedilir. Bu sorunu yaşayan kişilerde tek taraflı karın ağrısı meydana gelir ve karın ağrısı kramp tarzında kendini belli eder. Fenalaşma, bayılma hissi ve omuz ağrısı da karın ağrılarına eşlik edecektir. Dış gebelik sorununda gebeliğin içinde bulunan tüpte çatlama varsa ve yırtılma mevcutsa iç kanama sebebi ile baş dönmesi, tansiyon düşmesi ve şok dalgası ile kendini belli eder. Bu sorun kendini gebeliğin 5 ila 10 haftasında arında göstermektedir. Dış gebelik ameliyat edilmeden önce ilaç ile tedavi edilir. Sonuç alınamazsa dış gebelik laparoskopi uygulaması kullanılır. Dış gebelik operasyonu işlemlerinde laparoskopi şart değildir, farklı ameliyat türleri de bulunur.

Daha önceden bu sorunu yaşayan kadınlar gebelik dönemleri başladığı anda uzman hekimine bu detayı vermelidir. Erken ultrason uygulaması ile gebeliğin nerede yerleştiği anlaşılabilir.

Erken dönem içinden bu sorunun tespit edilmesi yani ektopik gebeliğin tespit edilmesi ile bu sorunu yok edebilecek olan enjeksiyon şeklindeki bir ilacın uygulaması yapılır. Bu sayede operasyona gerek kalmadan var olan problem kısa süre içinde ortadan kaldırılır. Kullanılacak ilaç kanser ilacıdır ve dış gebelikte de kullanılır. Ektopik gebeliğin durumu daha ciddi düzeydeyse dış gebelikte ameliyat şart mı sorusunun cevabı evettir. Ektopik gebeliklerden kaynaklı olarak tüpünün bir tanesi alınan kadınlarda hamile kalma şansı diğer kadınlara göre daha düşüktür. Ayrıca bu sorunun tekrar yaşanma olasılığı olduğunu da anne adayının hiçbir zaman unutmaması gerekir.

Dış Gebelik Ameliyatı

Ektopik gebeliklerin gerçekleşmesi ile hastaya ilk olarak ilaç tedavisi uygulaması yapılır. Yalnız hastanın durumu çok ciddi boyutlara ulaşmışsa ilaç tedavisi uygulanmadan ameliyat tercih edilir. Dış gebelik ameliyat işlemleri iki çeşittir. Bu ameliyatlar;

 • Laporotomi
 • Laparoskopik

Laparoskopik dış gebelik ameliyatı kapalı şekilde yapılan bir ameliyat türüdür. Hasta kişiler laparoskpi uygulamasında hızlı şekilde işleyen bir iyileşme dönemi geçirir ve ameliyat izi kalması konusundan kesinlikle endişe ve sorun yaşamaz. Zaten uzman hekim ameliyat konusunda vereceği karar da hastanın kilosunu fazlasıyla dikkate alarak hareket eder. Kapalı şekilde yapılan laparoskopik ameliyat genelde ilk tercih olarak tedaviye eklenir. Laparoskopi uygulaması ile yapılan ektopik gebelik operasyonlarında, yumurta tüp içine yerleşmiş ise hamileliğin kesin olarak sonlandırılması işlemleri kapsamından uzman hekimin gerekli görmesi ile tüpünde alınması söz konusu olabilmektedir. Bazı kişilerde sorun tüpün içinde gerçekleşmiş olsa bile tüpün alınmasına gerek kalmadan tüpün iç kısmında temizleme yapılabilir ve işlemlerin tamamlanması ile geri yerine bırakılır. Ektopik sorun tüpün içerisinde gereğinden daha büyük bir hale gelmişse tüpte kırılma ya da yırtılma oluşabilir. Bu tarz durumlarda laparoskopik işlemle tüp tamamen alınır.

Laparoskopi Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

 • Aşırı zayıflık
 • Aşırı obezite
 • Şok
 • Karın içinde aşırı düzeyde kanama
 • Kanama ile alakalı hastalıklar
 • İleus
 • Jeneralize peritonit
 • Diafragmatik fıtık
 • Geniş abdominal
 • Akciğer hastalığı
 • Ciddi kalp hastalıkları

Laporotomi Ameliyatı Nedir?

Bu operasyon genelde karın içinde sorun olduğunda ve laparoskopik uygulamanın yapılamayacağı durumlarda tercih edilir. İşlem hem tanısal hem de terapötik amaçlı yapılabilir. Tanısal hedefli yapılan uygulamalarda karın içinin gözlemlenmesi yapılır. Terapötik hedefli yapılan uygulamalarda ameliyat ile karın içinin açılması işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemlerde en yaygın şekilde yapılacak olan kesi karının tam olarak orta kısmına yapılacak olan kesidir. Lapotoromi genelde genel anestezi uygulaması altında hastaya uygulanır. Çok nadir olmakla beraber spinal anestezi ile de yapılabilir.  Açık ameliyat olarak yapılan lapotorami işlemlerinde sezeryanda olduğu gibi kesikler atılır. Ender olsa da bazı kişilerde kesiler göbekten aşağıya doğru yapılır. Ameliyatın bitmesinden sonraki süreçte B- HCG değerlerinden ani bir düşüş meydana geldiğinden dolayı hastanın birkaç gün hastanede kalması gerekir. lapotorami uygulaması günümüzde sık tercih edilmez. Bu işlemlerin yerine erken dönem içinde ektopik gebeliklerine tanı koyulan kişilerde laparoskopi uygulaması tercih edilir. Laparoskopi işlemleri daha basittir ve hastaya en doğru konforu sağlar. Ayrıca uzman hekim açısından da laparoskopik uygulama daha basittir. Açık ameliyat sürecinde iyileşme dönemi oldukça uzun ve zahmetliyken laparoskopik uygulamada daha kısa ve zahmetsizdir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle