Dış Gebelik Nedir, Dış Gebeliğin Tedavisi Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilir?

Dış gebeliğin meydana gelmesinde birçok sebep bulunmaktadır. Bu sebeplerde dikkate alınarak yapılacak olan gerekli tedavi aşamasında neler yapılması gerektiğini uzman hekim söyler.

Dış Gebelik Nedir, Dış Gebelik Nasıl Olur, Nedenleri Nelerdir?

Döllenme yapan yumurta hücrelerinin normal şekilde yerleşim yeri olan rahim içinin yerine farklı bir bölgede ve sık şekilde fallop tüpüne yerleşmesi, bu yerleşim ile burada gelişim göstermesi sonucunda meydana gelen gebelik türüdür. Dış gebelik durumunun meydana gelmesi nedenleri arasında;

Pelvik enfeksiyon; yumurtalık, rahim, mesane ve bağırsak bölgesinde enfeksiyon meydan gelebilir. Bu enfeksiyonlar genelde cinsel birleşim yolu ile oluşur. Bundan kaynaklı olarak dış gebelik meydana gelebilmektedir. Ayrıca enfeksiyon belirti vermezse dış gebelik geçirenler bu durumda olduğunun farkına bile varmayabilir.

Fallop tüplerde enfeksiyon; bu tüplerden enfeksiyon ve iltihaplanma meydana gelmesi sonucunda, özellikle bu konuda hasta en iyi düzeyde tedavi edilmemişse tüp tamamen ya da kısmen tıkanmalar meydana gelebilir. Tıkanıklığın dışında neden olan bir başka faktörde enfeksiyonların tüplerde ya da iç genital organlarda olmasıdır. Bu durun yapışıklıklara da neden olur.  Yani dış gebelik riskleri arasında fazlasıyla gözlemlenen bir durumdur.

Fallop tüplerindeki ameliyatlar; daha öncesinden karın bölgesinden ve pelvik bölgesinden cerrahi işlem geçirmiş olanlar, tüp açma ya da bağlama işlemleri yaptıranlar dış gebelik yaşayanlar içinde risk grubunda yer alır. Özellikle tüplerinde bağlama yaptıran kişilerde hamilelik mümkün değildir. Eğer hamilelik durumu mevcutsa dış gebelik olması ihtimali oldukça yüksektir. Ayrıca tüplerin dış kısmında var olan yapışıklıklarda dış gebelik tekrarlama riski meydana getirir. Bunlar dışında dış gebelik olma ihtimali durumuna yol açan nedenler arasında;

 • Daha önce yaşanan dış gebelik
 • Kısırlık tedavisi
 • Uygunsuz kürtaj operasyonları
 • Sigara
 • Doğuştan hasarlı tüpler
 • Bazı doğum kontrol hapları
 • Rahim içi araç (RIA / Spiral)
 • Endometriozis (Kronik bir kadın hastalığı)

Belirtileri Nelerdir?

Erken hamilelik ile alakalı olan tüm belirtile dış gebelik olanlar da gözlemlenir. Mide bulantısı regl gecikmesi, idrar ve kan testlerinin olumlu şekilde ortaya çıkması tarzında belirtiler ortaya çıkar. Dış gebelik olanlar da karın bölgesinin altında ağrı, kasıkta ağrı, omuzda ağrı, halsizlik ile baygınlık durumları da meydana gelebilir. Bu tarz tablolarda uzman olan hekimler dış gebelik tanısını işlemlerini tabloyu izleyerek bile koyabilir. Dış gebelik olma ihtimali yaşayanlar ya da dış gebelik durumunda olan kişilerde ektopik hamilelik tüpü yırtmış ise, iç kanama başlamış ise hasta kişinin yaşamını ciddi düzeyde riske sokabilir. Bunun tam tersi bir durum mevcutsa, yapılan hamilelik testleri pozitif olsa bile ultrason ile hamilelik izlenmediği anda tanı koyulabilir. Vajinal yol ile yapılacak olan ultrason işlemlerinde dış gebelik tekrarlaması, tehlikeleri, tüpün patlaması, görüntüsü ve sakıncaları tespit edilebilir. Meydana gelen bu sorundan kaynaklı olarak iç kanama meydana gelmişse karının boşluk kısmında bu durumda saptanabilir. Bu tarz bir durumda vajinal yoldan iğne yardımı ile karın boşluğuna girme işlemi yapılır. Gerekli işlem ile uygulama yapılmaktadır. Kanama belirtileri meydana gelmediyse bile kan testinde bhCG değerlerindeki değişimlere bakılarak gerekli tanı koyulur. Kandan yapılacak tahlilde değerler yüksek olsa bile ultrason muayenesi sonucunda kese gözlemi yapılamaması bu sorunun mevcut olduğunu kuvvetlendirecektir.

Tedavi İşlemleri

İlaç Tedavileri

Metotreksat, Methotrexate, MTX

Tedavi aşamasında kullanılacak olan metotreksat kemoterapi tedavisi kapsamında kullanılan bir ilaçtır. Dış gebelik durumunda var olan hücrelerin öldürülmesini sağladığı için bu ilaç oldukça etkilidir. İlaç tüpün içinde ya da hamilelik durumunda amniyon kesesi içinde kullanılan bir ilaçtır. Kullanılan bu ilacın tedavisinin başarılı sonuçlar vermesi ile ameliyat uygulaması yapılmaz. Tüpün bir tanesi alınarak da bu dorun ortadan hızlı şekilde kaldırılabilir. Özellikle karın boşluğunda fazla kanama olmayan kişilerde ya da kanama meydana gelen ve sonrasında kanaması duran kişilerde kullanım açısından tavsiye edilir. Ayrıca gelecek dönemler çocuk düşünen anne adayları içinde bu ilacın kullanımı uygundur.

Tez doz tedavi;

İlaç tedavisi kapsamında hasta kişiye tek doz şeklinde hazırlanan metotreksat uygulaması yapılır. Sonrasında 4 ve 7. günlerin içinde kanda tahlil yapılarak değerlerde araştırma yapılır. Bu günlerde yapılan testlerin arasın en az % 15’lik değer düşmesi meydana gelmelidir. Değerlerde düşüş mevcutsa kandan tahlil yapımı tekrarlanır ve sıfıra düşmesi beklenir. 4 ve 7. Günlerde yapılan testlerde düşüş mevcut değilse metotreksat bir doz daha uygulanır. Bu uygulamadan sonra kanda tahlil yapılması sonucunda düşüş meydana gelmemişse bu tedavi başarısız kabul edilir. Sonrasında başka tedavi uygulamaları tercih edilir. Multi doz tedavisi;

Yapılacak olan bu tedavi şeklinde hasta kişiye bir gün metotreksat uygulaması yapılır. Sonraki günde folinik asit şeklinde ilaç tedavisi uygulaması sekiz gün boyunca yapılır. Verilecek olan ilaçlar kasın içine enjeksiyon şeklinde yapılacaktır. Bu tedavi şeklinde kanda tahlil yapılır ve değerlerin sıfırlanması gözlemlenir.

Kullanılan bu ilaçların belli başlı yan etkileri bulunur. Bu yan etkileri arasında;

 • Kusma
 • Bulantı
 • Ağzın iç kısmında yara
 • İshal
 • Sersemlik
 • Baş dönmesi
 • Saç dökülmesi
 • Nadirde olsa nötropeni meydana gelir.

Saç dökülmesi kalıcı bir yan etki değildir. Tedavinin bitmesi ve ilaçların kullanımın kesilmesi ile bu yan etki ortadan kalkar.

Ameliyat Tedavisi ve İlaç Tedavisinin Uygun Olmayan Hastalar

Hasta kişi ilaç ile tedavi edilemeyecek durumdaysa, ilaç tedavisi işlemlerinde başarı sağlanmamışsa, karın boşluğunda aşırı düzeyde kanama mevcutsa ve hasta kişinin bireysel tercihi bu yönde ise ameliyat tercih edilir. Yapılacak olan ameliyatlar laparoskpik ya da açık olan laprotomi olarak yapılır. İlaç tedavisine uygun olmayan hastalar;

 • Alkolizm
 • Kemik iliği hastalıkları olanlar
 • Kan hastalığı bulunanlar
 • Akciğer ve bağırsa hastaları
 • Bağışıklık sistemi bozuk olanlar
 • Emzirme yapmak zorunda olanlar
 • Ektopik hamilelik de bebeklerin kalp atışlarının izlenmesi hali
 • Ektopik hamilelik kistlerinin büyük olması
 • Karın içinde kanama olması durumlarında ilaç tedavisi uygulaması yapılmaz.

Tedavinin ne şekilde yapılması gerektiğini en sağlıklı şekilde uzman hekim belirler. Zaten dış gebelik için en iyi tedavi planlaması yapılması gerekir. Bu sorun tedavi edilmediğinde oldukça ciddi sağlık sorunlarına sebep olur ve anne adayının yaşamanı ciddi düzeyde riske sokar. Bundan dolayı yapılan tedavi aşamasında uzman hekimin söyledikleri dışına çıkmadan ve kontrolleri aksatmadan hareket etmek çok önemlidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle