Boş Gebelik Kürtajı Nedir? Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Boş gebelik kürtajı rahimde oluşan ve içerisinde embriyonun olmadığı kesenin alınması işlemidir.

Boş Gebelik Kürtajı Nedir? Nasıl Yapılır?

Boş gebelik anne rahminde bir keseciğin ve plasentanın oluşmasına rağmen bir bebeğin oluşmaması haline denmektedir. Ultrason görüntüleri ile ortaya çıkan bu durum kese içerisinde kalp atışının ve embriyonun görünmemesi ile anlaşılmaktadır. İlk 12 hafta içerisinde ortaya çıkan bu durumun ortadan kaldırılması için boş gebelik kürtajı yapılmaktadır.

Boş gebeliğin sonlandırılmasında aslında düşüğe neden olacak ilaç tedavisi yöntemi de kullanılabilmektedir. Ancak kanamanın çok olduğu ve ağrının uzun sürdüğü bu yöntem yerine kürtaj daha etkili ve kısa süren bir işlem olarak görülmektedir. Boş gebelikler zaman zaman kendiliğinden de düşebilmektedir.

Gebelik boş ise zaman kaybı yaşanmadan kürtaj işlemine başlanması gerekir.

Boş olan kese kürtaj yöntemi ile alınacağı zaman ilk olarak rahim ağzının genişletilmesi gerekir. Genişleyen kısımdan kürtaj işlemi sırasında kullanılan materyaller ile boş olan kese çekilir. Kesenin alınmasından sonra ise patolojik olarak incelemeler yapılabilmektedir. Boş gebeliğin sonlandırılmasında kullanılan kürtaj yönteminden bir ay sonra annede yeniden yumurtlama dönemi başlayacaktır.

Boş Gebelikte Kürtaj Aşamaları Nelerdir?

Su hamileliği olarak da bilinen bu durumun kürtaj aşamasına gelmesi için ilk olarak boş gebelik belirtilerinin görülmesi gerekir.

  • Kadından kadına değişen belirtilerden en sık görüleni, yapılan gebelik testlerinin pozitif çıkması şeklinde olmaktadır. Ultrason ortamında gebeliğin incelenmesi sırasında ise kesenin görünüp içinin boş olması durumunda tam bir şekilde tanı koyulmuş olacaktır.
  • Ancak boş gebelik tanısı koyulmadığında ya da hamilelik testi yapılmadığında bazı bayanlarda şiddetli kasılmalar, kramplar ve kanamalar oluşabilir. Bir süre sonra boş olan kese uterustan dışarı atılabilir.

Bazı gebeliklerde boş olan kese dışarı atılmayabilir. Böyle bir durumda ise kese büyür ve kandaki gebelik hormonu da artmaya devam eder. 8. haftaya kadar ultrason görüntülerinde görülebilir durumda olan boş gebeliğin tanısının koyulmasından sonra 12. haftaya kadar alınması gerekecektir.

  • Ultrason görüntülerine bakıldığında eğer kesede bozulma ya da kanama görülürse bir süre beklenebilir. Eğer böyle bir durum görülmezse kürtaj yöntemine başvurulacaktır.
  • Kürtaj yöntemine başvurulduğu durumlarda ise kişiye öncelikle hastaneye nasıl gelmesi gerektiği ile ilgili bilgiler verilmektedir. Daha sonra ise lokal ya da genel anestezi işlemi uygulanarak kürtaj işlemine başlanabilmektedir.
  • Anestezi sonrasında kişilerin rahim ağzı genişletilerek kürtaj materyalleri ile boş kese dışarı çekilir.
  • Kürtaj işleminin sonlanmasından sonra ise rutin kontroller yapılmakta ve kişi taburcu edilmektedir.

Boş Gebelik Kürtajı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Boş gebelikte kürtaj olmazsa ne olur, ne zaman kürtaj yöntemine başvurulmalıdır şeklindeki sorular genellikle bu durumu yaşayan kişilerin akıllarına takılan soruların başında gelmektedir.

Boş gebelikte kürtaj ne zaman yapılmalıdır?

Boş gebelik tanısı koyulan kişilerde kürtaj işlemi zorunlu hale gelmişse en kısa zamanda yapılmalıdır. Aksi halde rahim ağzı büyüyen kesenin çıkarılmasında daha çok kanamaya neden olabilmektedir.

Boş gebelik kürtajı sonrası tekrar ne zaman adet görülür?

Kişilerin kürtaj olmasının ardından 1-2 hafta sonra yumurtlama olacaktır. Yumurtlamanın ardından 4 hafta sonra ise ilk adet kanaması görülecektir. İlk zamanlar adet kanamasının görülmesi adet düzeninin oluştuğu hissini verebilir ancak kürtaj sonrası adet düzensizlikleri yaşanabilir.

Boş gebelik kürtajı sonrasında tekrar ne zaman hamile kalınabilir?

Kürtaj işleminin sonlanmasından sonra geçen 1-2 haftanın bitmesinin ardından yumurtlama başlar. Yumurtlamanın başlaması ile birlikte hamile kalma süreci de başlayacaktır. Ancak kürtaj sonrasında 20 gün gibi belirli bir süre cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Aksi halde kürtajın etkileri devam edecektir.

Boş gebelik kürtajının ardından 2-3 adet döngüsünün geçmesi sonrasında hamile kalmak daha sağlıklı olacaktır.

Boş gebelikte kürtaj olmak şart mıdır?

Boş gebeliğin sonlandırılmasında kürtaj işleminin yanında ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir. Ancak yurt dışında ve ülkemizde de genellikle tercih edilen yöntem kürtaj olmaktadır. Kürtaj ile ilgili korkular varsa boş gebelikte kürtaj videosu izlenebilir.

Boş gebelikte kürtaj yapılmadığında ne olur?

Boş gebeliğin fark edildiği ilk zamanlar sonlandırılması gerekir. Aksi halde boş olan kese büyümeye devam edecek ve bir süre sonra anneyi zehirlemeye başlayacaktır.

Düşük ve boş gebelik tekrarı neyin göstergesidir, ne yapılması gerekir?

Eğer birkaç düşükten sonra boş gebelik durumu görülmüşse kadın ve erkeğin genetik olarak sorunlarının olduğu düşünülebilir. Bunu öğrenmek içinse mutlaka bir doktora başvurulması ve durumun incelenmesi gerekir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 1,50 out of 5)
Loading...
Yorum ekle