Kürtaj Yasalarına Göre Bekar Bir Kadın Kürtaj Yaptırabilir Mi?

Kürtaj işlemi istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılmasında kullanılan oldukça yaygın bir yöntemdir. Peki yasal bir hak olan kürtajın sınırları nelerdir? Bekarlar kürtaj yaptırabilir mi? Evli olmadan kürtaj yasal mı? Bekar bir bayanın çocuk aldırması için birinden onay alması şart mıdır?

Türkiye`de kürtaj yasası

Kürtaj işlemi ya da bir diğer adıyla küretaj işlemi istenmeyen veya sorunlu giden gebeliğin rahim içerisine kazımaya yarayan bir cisim sokularak veya vakum yöntemiyle sonlandırılması işlemidir. Küretaj işlemi hastanın isteğine bağlı olarak veya doktor heyetinin onayıyla zorunlu durumlarda uygulanabilen, işinin ehli hekimlerce yapıldığında oldukça basit bir operasyondur. Ancak toplumsal açıdan bakıldığında küretaj işlemi pek hoş karşılanmamaktadır. Küretaj işlemi dünyada bazı ülkelerde yasaktır. Bazılarında ise sınırlar içerisinde serbesttir. Peki küretaj yasasının şartları nelerdir? Ülkemizde kürtaj yasası 1983 yılında çıkarılmıştır. Bu yasa ile küretaj işlemi için bazı kesin sınırlar belirlenmiştir. Bu yasaya göre 18 yaşını doldurmuş evli kadınların eşlerinin onayını almaları gerekiyor. 18 yaşını doldurmuş bekar kadınların ise herhangi bir onay alması gerekmiyor. 15 ile 18 yaş arasındaki kızın küretaj olabilmesi için ailesinden bir vasinin onayı gerekiyor. Bu yaş aralığındaki kızın herhangi bir taciz veya zorlamaya maruz kaldığı anlaşılırsa durumun savcılığa intikal etmesi gerekiyor. 15 yaş altındaki kızın hamilelik durumunda durum istismar olarak kabul edildiğinden durumu adli birimlere bildirmek gerekir. Böyle durumlarda gereken hastane personeli tarafından yapılır. 

Küretaj işlemi yasal hale getirilirken göz önünde bulundurulan durumlar; annenin hayatının tehlikede olduğu durumlar, tecavüz sonucu oluşan gebelikler, bebekteki sağlık sorunları, bebeğin doğumda ölüm riski ve istenmeyen gebelik durumlarıdır. Kişiler bu durumlarda kürtaj yaptırabilir. Evli kadınların eşlerinin onayı mutlaka gerekir.

Türkiye`de kürtaj yasası kapsamında 10 haftalığı geçmemiş gebeliklerde kadın bekar ise kendi rızasıyla evli ise çiftlerin rızası alınarak çocuk aldırma işlemi yapılabilir. Kişiler evlenmeden önce meydana gelen istenmeyen gebelik durumlarında da küretaj yaptırabilir. Kadınların bekarken hamile olması durumunda çocuk aldırması yasal hakkıdır. Evlenmeden hamile kalan bayanın çocuk aldırmak için başka birinin rızasını alması şart değildir. Ancak evli olmayan bayanın yaptırdığı çocuk aldırma işlemi medikal geçmişine eklenebilir ve bu durum ailesinin talebi üzerine onlara açıklanabilir. 

Evli olmayan kadın kürtaj olabilir mi?

Bekarlar kürtaj olabilir mi sorusuna gelecek olursak 18 yaşını doldurmuş bir bayan bekar olması halinde kendi isteğiyle kürtaj yaptırabilir. Ancak evli bir kadının çocuk aldırabilmesi için kadının kocasının da onayı şarttır. Kadının kocasının da onayının alınması halinde küretaj yapılır. 18 yaşını doldurmamış bayanın çocuk aldırabilmesi için bir ebeveyninin onayı şarttır. Bu yasal düzenlemeler kadının haklarını ve sağlığını korumaya yönelik düzenlenmiştir. Taciz, zorlama veya istismar gibi durumlarda bayanın haklarının korunabilmesi için yasal düzenlemeler şarttır. Ancak evli olmayan bir bayan 18 yaşını doldurmuş bir bireyse ve herhangi bir istismar veya tacize maruz kalmamışsa küretaj kendi onayıyla yapılır. Ülkemizde yasal olarak küretaj yapılabilmesi için hamileliğin 10 haftayı geçmemiş olması gerekir. 10 haftayı geçen gebeliklerde küretaj yapılabilmesi için bebeğin ölü olması şarttır. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle