Kürtaj İşlemlerinde Kullanılacak Olan Anestezi Türleri Nelerdir,Nasıl Uygulanır?

Kürtajda kullanılacak olan anestezi işlemleri ve nasıl uygulanacağı konusunda hasta yerine uzman hekim karar vermelidir. Hasta için en doğru kararı her daim uzman hekim verecektir.

Kürtajda Kullanılan Anestezi Çeşitleri ve Şartları

Kürtaj gebelik durumunda olan kadınların rahimlerinden ceninin tıbbi bir uygulama ile alınması işlemidir. Özellikle istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması ve sağlık açısından sorun yaratacak olan gebeliklerin sonlandırılması amacı ile yapılır. Anestezili kürtaj işlemleri son adet tarihinden itibaren 10 haftaya kadar olan süreyi kapsamaktadır. Kürtajda anestezi uygulaması ve kürtajın kendisi sadece kadın doğum uzmanları tarafından yapılır. Ayrıca yapılacak olan operasyon hasta ile uzman hekim arasında gizli kalmalıdır. Kadında sağlık açısından gebelik ciddi sorunlar meydana getiriyorsa ve yaşamsal anlamda risk oluşturmaktaysa tedavi etmek amacı ile anestezili kürtaj işlemleri uygulanır. Anestezisiz kürtaj yapıldığında meydana gelen ağrı ve sızı hastanın dayanamayacağı boyutlara ulaşabilir. Bundan kaynaklı olarak lokal ya da genel anestezi ile kürtaj işlemleri tercih edilerek yapılır. Bu işlemi yapmak için hem hekim hem de hasta sağlık kurulu raporu ve hekim onayı almalıdır. Operasyon işlemi için USG ile hamilelik durumu ve rahimin detaylı şekilde gözleminin yapılması gerekir. İşlem için yapılması gerekenler konusunda uzman hekim hastasına tüm detayları verecektir. Ayrıca kürtaj da anestezi ile alakalı tercih işlemi de uzman hekime bırakılmalıdır.

Kürtaj İşlemi İçin Anestezi Çeşitleri

Lokal Anestezi

Lokal anestezi için yapılması gerekenler konusunda işlem öncesi uzman hekim hastasını bilgilendirir. Rahmin iki yanına lokal anestezik uygulama yapılır. Bu işlemler sadece ama sadece rahimi uyuşturmak için uygulanır. Operasyon işlemi en fazla 10 dakika boyunca sürer. Hasta işlemi uzman gerçekleştirirken ve sonrasında ağrı hisseder. İşlem 10 dakikadan fazla sürerse de hasta kişi ağrı ve sızı hisseder.

Sedo Anestezi

Hasta kişilerde meydana gelen ağrı, huzursuzluk ve kaygı sorunlarının önüne geçmek adına uygulanır. Bu tarz sorunları olan kişiler uzman hekime operasyon işlemi öncesi detaylı şekilde bilgi aktarı yapmalıdır. Hasta kişiye damar yolu açılır, sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar operasyon işlemi öncesi yapılır. Hasta uyur uyanık arasında bir duruma gelir ve bu uygulama oldukça kolay şekilde yapılır. İşlem esnasında kadınlar kesinlikle ağrı hissetmez. Ayrıca bu uygulama için anestezi uzmanı gerekir. Yapılacak olan anestezi uygulaması genelde hastalar tarafından istenir ama bu durumda kendi istekleriniz dışında uzman hekimin görüşlerine saygı duymak gerekir. Bunun içinde uzmanla detaylı konuşmalar yapılır.

Genel Anestezi Uygulaması

Genel olarak uygulanacak olan anestezik uygulamalar geçici sedasyon olarak da tanımlanabilir. Öncesi yapılması gerekenler konusunda uzman hekim hastasına belli başlı bilgiler verir. İşlem biter bitmez hasta uyanır ve anestezinin etkisi çok uzun sürmez. Bu enjeksiyon şekli diğer ameliyatlarda kullanılan anestezik uygulamalardan farklıdır.   Yapılacak olan işlem sezeryan doğum yapan ya da hiç doğum yapmamış olan kadınlarda uygulanır. Lokal işlem ile kürtajdan 15 dakika sonra kişiler ayağa kalkabilir. Bu süre genel işlemlerde 30 dakikayı bulur. Hatta uyanan hasta 1 saat boyunca istirahat odasında gözle altında tutulur. Sonrasında günlük aktivitelerine dinlenmek şartı ile geri dönebilir. Zaten uygulama öncesi uzman bu konuda detay verir. Operasyondan sonra kanama meydana geleceği için bunun azaltılması amacı ile ilaçlar, ağrıları azaltmak için ağrı kesiciler ve enfeksiyon için antibiyotik verilir.

Yapılan tüm uygulamaların bitmesinden sonra uzman hekimin önerdiği her detaya en ince ayrıntısına kadar uyulmalıdır. Hasta kişiler işlemlerden 1 hafta sonra uzman tarafından kontrole çağrılır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle