6 Haftalık Bir Gebelikte Kürtaj Yapımının Riskleri ve Kürtaj Sonrası Bakımı

Geç fark edilen gebeliklerde 6 haftaya kadar kürtaj uygulanabilir. 6 haftada kürtajın riski var mıdır? Gebeliğin 6 haftada sonlandırılmasının riskleri nelerdir ve hangi yöntemlerle gebelik sonlandırılır? Düşükten dolayı kürtaj nasıl yapılır?

6 Haftalık Gebelikte Kürtaj

Toplumun birçok kesiminde doğum kontrolle ilgili bir bilinçsizlik söz konusudur. Bu bilinçsizlik genç yaşta kişinin hamile kalmasına ve küretaj olmasına sebep olur. 6 haftayı aşmış gebeliklerin sonlandırılması anne sağlığı için büyük riskler taşımamaktadır.

6 haftalık bir gebeliği sonlandırmak da elbette anne için de zor bir karardır. Ancak zorunlu olduğu durumlarda bu işlem gerçekleştirilmektedir. Genellikle 4 ile 6 hafta arasında fark edilen gebeliklerde kürtaj riskli olabilmektedir. Bunun yanında düşükten dolayı veya gebelikte çıkan diğer sorunlardan dolayı da küretaj uygulanır.

İstenmeyen gebelik durumunda veya diğer sebeplerle bebek aldırmak zorunda kalan hamile bir kişinin başvurabileceği en sağlıklı yöntem küretajdır. 

6 Haftalık Gebeliğe Kürtaj Nasıl Yapılır?

6 haftalık gebelikte çoğu zaman genel anestezi altında kürtaj yapılır. Kürtajın şekli gebeliğin ve annenin durumuna bağlı olarak belirlenir. Eğer sağlıklı bir gebelik ise isteğe bağlı yapılabilir. Eğer anormal kanamaların seyrettiği sorunlu bir gebelik ise zorunlu olarak hasta kürtaja alınır. Bu durumda probe küretaj yöntemi ile gebelik sonlandırma işlemi yapılır.

Probe küretaj rahim içi duvarının kazınması işlemidir. En çok kullanılan kürtaj yöntemidir. Eğer gebelik düşük ile sonlanmış ise rahim içinde kalan parçaların temizlenmesinde rest küretaj yada diğer adıyla revizyon küretaj uygulanır. Rahim içinde kalan parçaların vakum ile çekilmesinden sonra küre ile kazınması işlemidir. Düşükten dolayı yapılan aldırma işlemi bu şekilde gerçekleştirilir. Bebek 6 haftayı geçmemişse bu yöntemlerden hekimin uygun gördüğü biri ile gebeliği sonlandırmak mümkündür. 

1,5 aydır hamile olan bir kişinin vücudu tamamen hamileliğe adapte olduğundan küretaj çok dikkatli yapılmalıdır. İşinin ehli olmayan kişilerce yapılacak bir kürtaj işlemi hastanın hayatına mal olabilir.

6 Haftalık Bir Gebelikte Kürtajın Riskleri

6 haftalık hamile bir kişinin küretaj olması doğru yöntemler ile yapıldığında büyük riskler taşımaz. Eğer düşük veya anne karnında ölen bebek nedeniyle kürtaj yapılacaksa bazı riskler mevcuttur. Bu nedenle bu işlemin işinin ehli hekimlerce yapılması gerekmektedir. Küretaj işleminden sonra hasta bir gün gözlem altında tutulmalı gerekli tetkikler eksiksiz tamamlanmalı ve içeride herhangi bir kalıntı kalmadığından emin olunmalıdır. Bu işlem büyük riskler taşımamakla birlikte ihmal de edilmemesi gereken bir operasyondur. 

Kürtaj Sonrası Riskler Var Mıdır?

Gebeliğin sonlandırılmasında küretaj en güvenilir yoldur. Fetüs henüz oluşumunu tamamlamadan yani 6 hafta içerisindeki küretaj işlemleri daha sonra gebe kalma durumunu etkilememektedir. Ancak ileri aylarda yapılacak bir küretaj işlemi bebek iyice tutunmuş olacağından rahimde yırtılmaya sebebiyet verebilir ve annenin gelecekte hamilelik olasılığını azaltabilir.

6 Haftalık Hamile Birinin Kürtaj Yaptırması Günah Mı?

Dinimizce kürtaj 40 güne kadar caiz sayılmaktadır. Anne karnındaki bebek ilk 40 gün canlı konumda olmasına karşın henüz ruh sahibi değildir. Hadislerle sabittir ki bebek anne karnına kırk günde ilk oluşumunu tamamladığında ona bir melek gönderilir ve ruh üflenir. Bu nedenledir ki bir buçuk aylık bir bebeğin alınması caiz sayılabilir. 

Henüz ruh sahibi olmayan bir canlının yaşamına son vermek günah sayılmamaktadır. Günah diyebilmemiz için gün hesabı ile 40 günü geçmiş bir gebeliğin söz konusu olması gerekir. Bir buçuk aylık yani 6 haftalık bir gebelikte özellikle zaruri bir durum söz konusuysa aldırmak günah sayılmamaktadır.

Ancak yinede bazı alimlere göre keyfi sebeplerle bir buçuk aylık dahi olsa bebeğin yaşamına son vermek doğru değildir denmesi gerekir. Çünkü Ruhu henüz üflenmemiş olsa da canlı bir varlığın hayatına son verilmesi hoş değildir. Günah denmez ancak uygun da değildir. Bu nedenle hamile bir kadının günah olmadığını bilse de vicdan muhasebesini iyi yapması gerekir. 

Kürtaj videosu izlemek gerekir mi?

Bu durumlarda bilinçlenmek için küretaj videosu izlemek anne adayının ruh sağlığı için tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine güvenilir kaynaklardan araştırma yapılmalı veya hekiminizden ayrıntılı bilgi almanız tavsiye edilir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle