40 Günden Önce Ceninin Aldırılması Caiz Midir?

Anne karnındaki bebeği aldırmak ne zamana kadar caiz? 40 günden önce anne karnındaki ceninin durumu nedir? Kırk günlük cenini kürtajla aldırmanın hükmü nedir ? Caiz midir?

40 Güne Kadar Cenin

Anne karnındaki bebeğin doğmadan önceki haline cenin denir. Anne karnında döllenen yumurta ilk 40 güne kadar canlı ve hızla büyüyen bir organizma konumundadır. Bu süreçte anne karnında büyüyen cenin henüz ruh sahibi değildir ve dinimizce insan olarak kabul edilmez. Ancak 40 günlük süreç tamamlandığında rivayete göre bir melek görevlendirilir ve cenine ruh üfler. O andan itibaren canlı fakat ruhsuz bu organizma canlı ve kader sahibi bir insan evladına dönüşür. Bu nedenledir ki İslam alimleri 40 günden sonra kürtaj gibi bir müdahaleye caiz hükmü vermemektedir. 

Hadis ile sabittir ki; ” Cenin kırk günlük olunca Allah (C.C) bir meleği dört kelimeyle gönderir; rızkını, ecelini, amelini, şaki veya said olacağını yazar, sonra ona ruh üflenir ve kaderi yazılır.” buyrulmuştur.

Cenin 40 güne kadar ruhsuz olduğundan insan hükmünde değildir ve bu süreçte gerekli durumlarda kürtaj ve benzeri müdahaleler caiz sayılmaktadır. 

Anne karnındaki bebeği aldırmak ne zamana kadar caiz?

Kırk günden önce yapılan kürtaj işlemi cinayet hükmüne girmediğinden caizdir. Ancak bu süreç aşıldıktan sonra cenine yapılacak herhangi bir müdahale kanlı canlı bir insanı öldürmekten farksızdır. Bebek aldırmanın aileye getireceği belalar göz ardı edilmemelidir. Bir bebeğin hayatını sonlandırırken çok iyi düşünülmeli geçerli bir sebep olmadıkça bu yol tercih edilmemelidir. Anne karnındaki bebeği aldırmanın zamanı ilk kırk gündür. Daha sonra yapılacak her işlem bebeğin hayatına kastetmek olarak kabul görür. 

40 günlük cenini kürtajla aldırmanın hükmü nedir ?

40 günlük cenini kürtajla aldırmanın hükmü nedir sorusunun cevabı hadisler ile sabittir. Kırk günden önce ceninde ruh olmadığı için kürtaj yapılabilir. Ancak kürtaj kararı alınmadan önce bazı durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Her ne kadar ruh barındırmayan bir organizmadan ibaret olsa da cenin, canlı bir varlıktır. Kürtaj kararı almadan önce gebeliğin anne için tehlikeli olduğu veya çocuğun sakat yada özürlü olduğu kesin olmalıdır. Gebeliği keyfi sonlandırmak her ne kadar günah diyemesek de uygun da değildir. 

Rivayete göre ” Muhakkak ki ademoğlunun anne karnındaki yaratılışı 40 günde tamamlanır.” hadisi de hükmün kırk güne kadar verilebileceğinin kanıtıdır. Bu süreçte bebeğin ilk oluşumu tamamlanır ve ona kırk gün sonra ilahi kudret tarafından ruh üflenir. O andan itibaren o artık ruh sahibi ve insan hükmündedir.

Kırk Günden Önce Yapılacak Kürtaj Günah Mıdır?

Hadisler ile sabittir ki kırk güne dek anne karnındaki cenine ruh üflenmediği için kürtaj gerekli durumlarda caizdir.Anne karnındaki bebeğin kırk günden önce yaşamsal hükmü yoktur. Bu nedenle kırk günden önce yapılacak bir kürtaj işlemine günah demek doğru değildir. Ancak yinede gebeliği sonlandırmadan önce vicdan muhasebesi iyi yapılmalıdır. Sonuçta yaşama hakkı olan bir canlının hakkını elinden almak ne kadar doğru tartışılır.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle